اگر تاکنون ازدواج کرده باشيد، حتما با مسئله جلوگيري از بارداري مواجه شده ايد و شايد برايتان سوال شده باشد که بهترين روش جلوگيري از بارداري چه روشي مي تواند باشد؟ آيا بهتر است من جلوگيري از بارداري داشته باشم يا همسرم؟ روش انتخاب من چه ويژگي هايي بايد داشته باشد؟ در اين مقاله سعي مي کنيم انواع روش هاي جلوگيري از بارداري و نحوه انتخاب آن ها صحبت کنيم.

انواع روش هاي جلوگيري از بارداري

جالب اين است که بدانيد بيش از 10 نوع روش ضد بارداري وجود دارد که در ايران اکثرا از کاندوم يا قرص ضد بارداري استفاده مي کنند. اگر بخواهيم ليستي از اين روش هاي جلوگيري را ارائه کنيم؛ عبارتند از:

• کاندوم مردانه

• کاندوم نه

• قرص ضد بارداري

• آي يو دي

• آي يو اس يا همان آي يو دي هورموني

• ايمپلنت ضد بارداري

• آمپول ضد بارداري

• چسب ضد بارداري

• ديافراگم

• کلاهک رحمي

• اسپرم کش

• وازکتومي

• تيوبکتومي يا همان بستن لوله ها

• روش هاي اورژانسي مانند قرص اورژانسي

توجه کنيد که برخي از روش ها، جزو روش هاي مانعي هستند، يعني از ورود اسپرم به داخل واژن جلوگيري مي کنند. همانند کاندوم هاي مردانه و نه. اما برخي ديگر مانند قرص ضد بارداري يا آمپول هاي ضد بارداري از تخمک گذاري جلوگيري مي کنند و مانع از آزاد شدن تخمک مي شوند. اساس اين روش ها هورموني است. برخي ديگر نيز از روش هاي عقيم سازي و دائمي جلوگيري از بارداري محسوب مي شوند مانند وازکتومي و تيوبکتومي يا همان بستن لوله هاي فالوپ.

در برخي از روش ها مانند آي يو دي مسي يا کاندوم، بلافاصله پس از قطع مصرف، قدرت باروري خود را مي يابيد و مي توانيد بلافاصله باردار شويد، اما در برخي ديگر مانند آمپول ضد بارداري، ممکن است از يک ماه تا يک سال زمان لازم باشد تا مجددا قدرت باروري خود را پيدا کنيد. بنابراين بسيار مهم است که هنگام انتخاب روش جلوگيري، حتما برنامه بارداري خود را براي آينده مشخص کنيد.

اميدواريم از اين مقاله استفاده هاي لازم را برده باشيد، در مقاله هاي بعدي بيشتر به جزئيات هرکدام از روش ها و نحوه استفاده و انتخاب روش هاي ضد بارداري، بيشتر صحبت مي کنيم.

توجه کنيد که از روش هاي اورژانسي مانند قرص اورژانسي حداکثر 3 الي 4 بار در سال مي توانيد استفاده کنيد. ( آن هم در مواقع ضروري) استفاده مدائم از قرص هاي اورژانسي تعادل هورموني بدنتان را بهم ميزند و عوارض زيادي مي تواند داشته باشد.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

یادداشت هایی در باره پایش سلامت سازه Brad MY little planet Yvette شهيد محمد راغبي یک شاخه گلایل از طرف «مرگ» ایمن مسیر وبلاگ من هنری حقوق دریچه ای روبه جهانی نو